Proč štěně s PP- průkazem původu?

Co je průkaz původu a k čemu je mi dobrý?

Je to doklad o původu psa, je to "rodný list" štěněte, je opatřený hologramem z plemenné knihy.

Naleznete v něm předky několik generací zpět, a je současně zárukou původu psa.

Díky tomuto průkazu máte jistotu, že Vám ze štěňátka vyroste opravdu labrador a ne jeho kopie a nebo něco, co jako labrador nevypadá.

Každé štěně, které se narodí rodičům, kteří jsou uchovněni, dostane průkaz původu. Neexistuje nadpočetné štěně.


Aby štěňata dostala průkaz původu, musejí oba jejich rodiče splňovat tzv. podmínky chovnosti.

Po 12 měsíci věku se musí zrentgenovat kyčle, lokty a ramena u ortopeda, který  posoudí, zda jsou kyčle zdravé, musí absolvovat minimálně 2 výstavy, jedna musí být klubová- na tuto výstavu se musí štěňe naučit výstavní běh a výstavní postoj, někteří to zvládnou dobře, a u některých je to docela boj.

Na výstavě rozhodčí pro exteriér zvíře ohodnotí a rozhodne, zda splňuje kritéria pro dané plemeno-  výška, správná stavba těla,správně nasazený ocas, rovná záda, korektní skus, správný typ srsti, pohyb v běhu a musí mít změřenou výšku a zapsané zuby.

Díky těmto pravidlům je možno kontrolovat a v dalším chovu upevňovat správný výraz plemene a jedinci, kteří ze standardu vybočují, jsou z chovu vyřazeni.

U labradora  je jednou z podmínek chovnosti splnění zkoušky vloh-ověření vlohových vlastností - OVVR

Těmito zkouškami jsou ověřeny žádoucí povahové vlastnosti daného jedince.

Ti,  kteří tyto vlastnosti nemají a nejsou schopni předepsanou zkoušku splnit, jsou z dalšího chovu vyřazeni.

U labíčků se kontroluje zkouška povahy,chování po výstřelu, slídění, aport v terénu, aport z hluboké vody, chůze na vodítku a chůze bez vodítka.

S našimi holkami jezdíme pravidelně trénovat a pracovat, naše holky pracuji se zvěří.

Každý slušný chovatel dobrovolně testuje své psy a feny na geneticky dědičná onemocnění,odběr se dělá buď bukální stěr z tlamy a nebo z krve.

Nejsou to povinná vyšetření, ale kdo chce zdravý chov a já jako chovatel zdravá štěňata- tak tyto testy holkám dělám a trvám na nich u otců našich štěňat.

Teprve po splnění všech podmínek pro zařazení do chovu je jedinec chovný a jeho potomci mají nárok na vystavení průkazu původu.

Štěně s průkazem původu má tedy všechny předpoklady k tomu, aby z něj vyrostl jedinec, odpovídající standardu daného plemene.

Jen tento průkaz původu není zárukou toho, že ze štěněte bude jednou také chovný pes či fena.

Aby z takového štěňátka chovný jedinec byl, musí i on v dospělosti splnit všechny podmínky chovnosti...

Proces uchovnění je soustavná práce se štěnětem od jeho štěněcího věku, učení chůze, učení správného běhu, správného postoje, trénování přinášení, socializace