Níže je pár slov na vysvětlenou.

 

K zveřejnění nákladů na chov jsem se rozhodla proto, že Vám chci vysvětlit co chov z finančního hlediska obnáší, proč se štěňátko nabízí za tolik a tolik...

Za otce našich štěňat vybírám vždy kvalitní psy, kteří mají perfektní zdravotní stav a negativní genetické testy- takže tento pes má velkou cenu a i jeho krytí je za nemalou částku.

Než vyjedeme za psem, tak musíme stanovit vhodnou dobu ke krytí- hodnota Progesteronu- někdy se dělá v laboratoři 2-3x, dokonce i 5 x..aby jsme se trefili na správnou dobu a vyrazili za krycím psem

Cesta za krycím psem- jedeme 2-3x na překrytí i 300km jedna cesta

Po úspěšném krytí chodíme 30 den na sono- kontrola, zda je fenka březí

V případě potvrzení březosti je velká radost a začínáme postupně připravovat vše pro příchod štěňátek.

Po 55 dni jsme s nastávající maminkou již doma a ve dne v noci jí již hlídáme a je tedy čas vše připravit na příchod štěňátek - porodní bednu, lampu s tepelnou žárovkou, vyhřívací podložku, drybed deky, hromadu rolí papírových utěrek, dětské vlhčené ubrousky, , stužky, nebo oboječky pro šteňátka,vitaminovou pastu pro maminu k porodu, rozlišovací stužky a mnoho dalších věcí.

Musíme mít připraveno sušené kozí mléko pro štenata,a plno masa v mrazáku pro maminku, aby měla dostatek všeho co potřebuje

Okolo 63 dne přichází porod, někdy nespíme 2-3 noci, štěňátka se rodí doma, za naší plné asistence.

Po úspěšném porodu je třeba zajet na kontrolu- sono.. někdy píchnutí oxytocinu 

Toto vše platí, když je vše v pořádku a fenka rodí spontánně.

Někdy se může něco pokazit a březost skončí akutní sekci- císařským řezem

Plné 3 týdny spím u porodní bedny a kontroluji, zda je vše v pořádku, zda všichni pijí a jak maminka o štěňata pečuje a musíme dávat pozor, aby některé štěně nezalehla, občas se muže šťěňátko přepít, bolí ho bříško, mohou mít řídkou stolici, pak se musí přidávat probiotika.

Používáme vyhřívací dečku, ale někdy i tepelnou lampu.

Denně se perou deky, na kterých štěňátka s maminkou leží- prášek musí být kvalitní pro mimina.

V případě početného vrhu je třeba již od počátku pomoci s krmením- krmí se každé 1,5-2 hodiny, zažila jsem to párkrát, a upřímně jsem ani nevěděla co je za den :-)

Každy den štěňátka vážím a jejich váhy jsou zapisovány do tabulky.

Snažím se napsat každý den rodinám email s nformaci, jak se vaše malé má, jak prospívá, co už umí...

Po ukončeném 3 týdnu již maminka nestíhá jen kojit a tak začíná přikrmování , z počátku starter konzervičky Royal Canin, postupně přidávám rozmočené mini granulky Royal Canin Starter a pak v pruběhu cca 5týdne převádím štěňátka na granule, se kterými budou odcházet do nové rodiny.

Než se štěňata naučí z misky, tak to chce trpělivost, někdy tam lezou celá, někteří nevedí co s tím, pak se musí komplet očistit, umýt, jak jsou olepená.

Štěňatům dávám jídlo 5-6 x denně a ješte je i mamka kojí.

První jídlo dostávají okolo 6 hod ráno, dále v 10hod, pak 14, 18 a poslední krmení je ve 22-23 hodin. V případě drobnějších štěňátek ješte jedno krmení přidám.

Cca ve 14dnech dne života štěňat odesílám hlášení vrhu plemenné knize, a ta nám vystaví zápisová čísla pro štěňata.

Po ukončeném 30 dnu sem k nám přijede náš pan veterinář a štěňátka očipuje a udělá jim první ontrolu, zda je u nich vše v pořádku.

Začíná období,kdy štěňátka již koukají, je potřeba si s nimi hrát, aby znali lidskou ruku, pohlazení a pomazlení, štěňátka jsou na střídačku se mnou doma  a nebo venku ve štěněčím výběhu, kde začínají poznávat svět- všechny možné zvuky, je velký rozdíl, jestli máte vrh 6 šteňat a nebo třeba 12.

Výběh pro šteňátka máme kompet v dlažbě, aby byl dobře udržovatelný, denně umývám a  vytírám a desinfikuji.

Venkovní výběh je komplet v dlažbe s odtokovým kanálem, každy večer se musí umýt vapkou.

Na noc jsou vždy doma, aby se jim nic nestalo.

Všichni čůrají a kakají jako o závod, takže denně se jim vytírá a čistí výběh tak 3x i vícekrát v průběhu dne,používám Chirox, na bázi aktivního kyslíku.

Jako podestýlku na štěněcí WC používáme dřevené pelety se zdravotním atestem, na 8 štěňat vydrží jeden 15 kg pytel dva -tři dny, od malinka je učíme chodit na venčení na jedno místo.

Ve 14 dnech, měsíci a 6 týdnech je potřeba štěňátka odčervit

Po ukončeném 7 týdnu se štěňátka očkují .

Toto vše nám potvrdí lékař a odesíláme na plemennou knihu a plemenná kniha nám doručí na dobírku průkazy původu pro Vaše štěně

Toto vše jsem sepsala pro informaci,aby jste věděli, co se děje se štěňátkem do doby, než si ho odvezete domů.

Toto období je velmi důležité, vlastně nejdůležitější v životě Vašeho štěňátka.

Nikde nejde vyčíslit noci nespaní, a i tu hrůzu, když Vám umře štěně v rukou....nebo když Vám odejde milovaná fena

Od nás odchází sebevědomá, zdravá a perfektně socializovaná štěňata.

Vždy je na štěně vystavena řádná kupní smlouva.

Nechodím do zaměstnání a nemalou částkou je i sociální a nemocenské pojištění.

Cena našich standartních štěňat se pohybuje v rozmezí 25-33tis.

Já jsem na telefonu téměř 24 hodin denně,jsem i u mejlu a ráda poradím se vším, co budu vědět a to i po tom, co je štěně u Vás.

Poradím jak s uchovněním, jak s výstavami, jak se zkouškami- mohu Vaše štěně na zkoušky připravit a zkouškami provést, pro naše štěňata toto dělám s velkou radostí a zdarma.

Všechna naše štěňata nás zajímají a proto velmi pečlivě a přísně vybírám nové rodiny našich štěňátek a věřím, že i noví majitelé našich štěňátek si vybrali naší chovatelskou stanici z toho důvodu, že se štěňátkům věnuji s nejvyšší péči

Děkuji, že jste dočetli až sem.

V.Balšánková